Kiégés, lendületvesztés, motiváció hiánya. Ha egyedül dolgozol, saját magad főnöke vagy, az nehéz lehet néha vállalkozóként. Főleg, ha mellette még egyéb szerepekben is szeretnél jól működni – feleség, anya, barát, gyerek…sorolhatnám. A felelősség, amivel a felnőtt lét, a vállalkozói lét jár sok stresszt okoz. Még akkor is, ha ezt nem ismered fel azonnal. Én is egy kisebb kiégésen vagyok túl egy hosszabb, sok feladattal járó, terheltebb időszak után. Sok munka, kevés magamra figyelés. Ebben kértem Obreczán Brigi segítségét, aki coach, mentor és mindfulness specialista.

Brigi összeállított egy 10 pontos mindfulness tipp listát, ami segít leküzdeni a mindennapi stresszt. Én holnap kezdem! Csatlakozol te is?

1. Lélegezz!

Mielőtt belevetnéd magad a feladatok tengerébe, kezdj egy pár perces légzőgyakorlattal. Ez segít tiszta fejjel indulni. Ha napközben átcsapnak a fejed felett a hullámok, ülj le, és vegyél három mély lélegzetet. Nem fogja megoldani a marketing büdzséd, de meglepően jó érzés, lelassít, visszatalálsz a fókuszpontodhoz és még az egészségednek is jót tesz.

2. Tudatos szünetek

Tudom, tudom, én is rohanok egész nap, mégis arra kérlek, állj meg 90 percenként pár percre: igyál vizet, nyújtózkodj, állj fel, sétálj egyet, egyszerűen csak mozgasd ki magad abból a helyzetből, amiben vagy.

3. Fókusz

Te is tele írod a naptáradat száz feladattal? Válaszd ki a 3 legfontosabb dolgot az adott napra, és koncentrálj ezekre. Nem, ne adj hozzá napközben még 3-at!

4. No phone zóna

Lehetetlen? Próbáld ki 10 percig, és nézd meg, hogy kibírod-e. (Spoiler: Kibírod, sőt, lehet még élvezni is fogod!) Próbáld ki, hogy esténként kikapcsolod a telefont vagy legalább a közösségi médiát. Majd mesélj, milyen volt!

5. Mozgás

Sétálj! Nem, az hogy meeting meeting közben rohangálsz fel-alá a szobában az nem ér. Menj el a természetbe, vagy sétálj a parkban, és lécci ne e-mailekre válaszolj közben! Jóga, futás, kick-box, tánc… Kapcsold ki az agyad, és csak élvezd a mozdulatokat! A mozgás is lehet meditatív élmény!

6. A kudarc nem az ellenséged!

A “mi lett volna ha” kezdetű kérdések viszont igen. A folyamat része, hogy vannak dolgok, amik nem jönnek össze. A folyamat része az is, hogy ezekből tanulsz és legközelebb (talán) másképp csinálod.

7. Legyél kedves főnököd

Beszélj magaddal kedvesen. A vállalkozói lét stresszes, ne legyél saját magad legrosszabb főnöke.

8. Figyeld meg a negatív gondolatokat

Csak ne kapaszkodj beléjük, ne ragadj bele és ne hagyd, hogy ezek az érzések irányítsanak. Állj meg egy pillanatra, lélegezz, ismerd fel a testi érzeteidet és az érzéseidet!

9. Klasszikus: éld meg a pillanatot 

Néha állj meg, és figyeld meg, mi történik körülötted. Süt a nap, csicseregnek a madarak, elment egy mentő… Egy sikeres szerződés aláírása? Ünnepeld meg! Egy jó kávé? Élvezd ki!

10. Három jó dolog

Minden nap végén írj le 3 dolgot, ami aznap jó volt. Megvan? Most jön a trükk: utána írd le azt is, hogy miért történt úgy, ahogy történt. “Reggelire nagyon finom zabkását ettem. Miért? Mert tegnap délután végre nem felejtettem el zabpelyhet venni a boltban.”

A mindfulness nem arról szól, hogy Buddhává válj két hét alatt, hanem hogy megtanulj jelen lenni, hogy vállalkozóként is kiegyensúlyozott maradj. Nem az a cél, hogy mindig minden tökéletes legyen, hanem hogy megtaláld az örömöt a mindennapokban. Ha már ma egy lépést teszel afelé, hogy kevésbé aggodalmaskodj, már megérte.

Ha nyitott vagy a mindfulnessre és úgy érzed további segítségre van szükséged a stressz leküzdésében vagy a tudatos jelenlétben, keresd Brigit, kérj időpontot a weboldalán! Esetleg kövesd be Facebookon, Instagramon vagy LinkedIn-en!

További hasznos tartalomért kövesd a Facebook oldalamat vagy iratkozz fel hírlevelemre!

Oszd meg, ha hasznosnak találod!